Закоханий в іриси.

 

ЗАКОХАНИЙ В  ІРИСИ

Георгій Іванович Родіоненко – неординарна  особистість, вчений зі світовим ім»ям, чиї наукові праці перекладені багатьма мовами  і являються настільними книгами для  тих, хто присвятив себе науковому пізнанню культури  Ірису, різноманіттю видових форм і особливостей цих рослин. Все своє довге і плодотворне життя  вчений  присвятив вивченню і систематиці роду ІРИС. Народився Георгій Іванович 28 березня 1913 року  в Персії (Іран) в сім»ї  штабс-капітана російської військовї частини, що була командирована захищати резиденцію шаха від курдів. Після революції в Росії сім»я Родіоненко  покинула Персію і поселилася в Сухумі. Вищу освіту майбутній вчений здобував в  Сухумському інституті субтропічних культур.  Під час Великої Вітчизняної війни Георгій Іванович  був  важко поранений в бою і  після лікування носив протез та користувався костилями. Він повернувся до Петербурга, де продовжив роботу  по відродженню  ботанічного  саду, пізніше очоливши його.  Беззмінним директором ботанічного саду Родіоненко був більше сорока років. І весь цей час вчений просвятив роботі над класифікацією і систематикою роду Ірис. Ніщо не могло зупинити вченого.  Незважаючи на свій стан, Георгій Іванович активно організовує і стає учасником експедицій у найвіддаленіші куточки Росії і закордону, де ростуть рідкісні види ірисів, вивчаючи їх в природному середовищі. Ці експедиції були вкрай виснажливими. Адже, як згадує вчений, багато видів ірисів, особливо рідкісних, ростуть високо в горах в важкодоступних місцях. Не раз на Кавказі  доводилося зустрічатися не лише зі зміями, але і з ведмедями. Та це не зупиняло вченого в досягненні мети. Всі свої спостереження, дослідження Георгій Іванович ретельно записує, узагальнює, робить наукові висновки і відкриття. Для наукових потреб він закладає в ботанічному саду ірисарій, де збирає велику колекцію сортових і видових ірисів як борідкових, так і неборідкових, а також цибулинних ( ксифіумів) , займається акліматизацією в умовах Петербургу видів  південніших широт. Зокрема, він багато займається   введенням у культуру диких видів ірисів Спуріа та Енсата.

                                       В  ірисарії ботанічного саду ім. Комарова (2006 рік)

Більше 50 років свого яскравого життя Георгій Іванович віддав вивченню Ірису, результати своєї праці він виклав у монографії «РОД ИРИС», що побачила світ у 1961 році.  Матеріали, викладені там, викликали величезне зацікавлення   серед вчених-ботаніків світу.  Монографія була відразу перекладена  англійською мовою. Особливо високо оцінили книгу члени Британської Спілки Ірисівників, які обрали Георгія Івановича своїм Почесним членом. В знак визнання заслуг вченого Британська Спілка Ірисівників присудила свою найвищу нагороду за дослідження роду Ірис – Медаль Пам»яті Майкла Фостера за номером  один   саме  доктору Родіоненко. Пізніше під редакцією Георгія Івановича вийшла іще одна унікальна на той час книга  «Ирисы» – альбом з кольоровими фото сортових і видових ірисів та науково-популярним описом різних видів ірисів. З невеликими доповненнями ця книга перевидавалася ще двічі. Кожен ірисівник, що поважає себе, з задоволенням читає і перечитує цю книгу, де в доступній і популярній формі викладено основи ірисівництва, де можна знайти відповіді чи не на всі питання, що стосуються вирощування різних видів ірисів, гібридизаційної та селекційної роботи, перспектив ірисівництва. Особливу увагу в своїй роботі з ірисами Родіоненко приділяв акліматизації різних видів ірисів, введенню їх в культуру, використання високодекоративних диких ірисів в ландшафтному дизайні, в озелененні   міст. З його легкої руки ми зараз милуємося в своїх садах прекрасними сортами і. Спуріа «Ленкорань», «Молдова», «Фрігія», та і. Енсата,  що відібрані з природи. Вклад Георгія Івановича в науку важко переоцінити. За кордоном його лагідно називають «доктор Ірис», виказуючи цим глибоку повагу до вченого, віддаючи данину заслугам  перед світовою ботанічною наукою.  На сьогодні Родіоненко – найвідоміший знавець Ірисових.  Його особливі заслуги  відмічені і Американською Спілкою Ірису. Вчениму вручена вища нагорода АІС  – медаль в честь  селекціонера і громадського діяча Америки Беатріс Варбуртон.

 Незважаючи на свій похилий вік , Георгій Іванович приходив до свого ірисарію, щоб надати консультацію своїм учням… (2006 рік)

Він до останніх днів свого життя користувався  неабиякою повагою і авторитетом в наукових колах, брав  посильну участь в міжнародних Симпозіумах і Конференціях, надсилав  свої вітання учасникам всіляких заходів, що присвячені Ірису. До речі, в 2006 році відбулася  і наша  зустріч  з відомим вченим на території  ірисарію ботанічного саду ім. Комарова в Петербурзі.

 

Георгій Іванович дуже цікаво, хоч і було обмаль часу, розповів про улюблені іриси, про своїх учнів із України та про українські корені свого прізвища. З великою повагою поставився він до наших планів щодо  об»єднання  українських ірисівників в громадську організацію та створення колекції видових ірисів,  до наших планів щодо інтродукції видів ірисів , які  не ростуть на території України і  поширення   найдекоративніших із них  у майбутньому  в садах українських ірисівників. Головним чином,  ішлося про дуже унікальний  і рідкісний вид – і. Онкоциклюс.  Георгій Іванович  дав адреси своїх друзів із  Грузії та Ізраїлю, що займаються цими ірисами і порадив все-таки спробувати виростити ці іриси в Україні, оскільки клімат наш має бути сприятливий для цього. Пізніше вчений надіслав повний текст своєї статті, присвяченої ірисам –онкоциклам, яка в скороченому варіанті була надрукована в одному з російських журналів з квітникарства, а також невеликий лист, де він власноруч написав щирі побажання успіхів  українським ірисівникам  на ниві ірисівництва. Приємні враження від зустрічі з найвідомішим вченим-ірисівником залишилися у мене  назавжди.   Хочеться , щоб і  українські  ірисівники послідовно  розвивали і втілювали  в життя ідеї і настанови «ДОКТОРА ІРИСА», перетворивши Україну в провідний центр європейського ірисівництва.

Алла Черногуз, Українська Спілка Ірису.