Про каталоги членів УСІ

Шановні колеги! Закінчилися всі сезонні роботи з ірисами і саме зараз настав час  приступити до впорядкування всіх записів, до складання списків і т. д. У когось це називається прайсом, хтось випускає каталог. Але незалежно від назви ви  маєте  твердо знати і розуміти  важливість цієї події, бо це, в першу чергу, ваш особистий і дуже серйозний документ. Саме ваш каталог представляє вашу колекцію, ваш сад на папері.  Це ваше обличчя як колекціонера і члена Української Спілки Ірису. І від того,  яким ви його випускаєте «в люди»,  залежить відношення і до вас, і до вашої колекції , і до Спілки також. Тому ваш каталог має бути чітким, правильним і грамотним. До цього вас зобов’язує   ваше членство в УСІ. Бо ви –  взірець для початківців. Всі, хто матиме справу з вами, бажає отримати посадковий матеріал  в першу чергу якісний, далі сортовий, і, що немаловажливо, сортову відповідність, тобто саме ту назву, яку сорту дав автор – оригінатор. Назва сорту – то є ,власне, його паспорт.

Хочу окремо зупинитися  на останньому пункті. Колеги, ми добре розуміємо, що ніхто нікому і ніколи не давав і не дає право змінювати  будь-яку власну назву як заманеться: чи то шляхом перекладу, чи правописом, чи іншим чином. Нікому і в голову не прийде змінити чиєсь ім’я чи перекласти прізвище… Чому ж так вільно ми оперуємо з назвами сортів? Від незнання чи від небажання знати правильну назву? Якщо не подобається назва – просто не тримайте цей сорт в своїй колекції, але не перекручуйте її . В кінці кінців кожен із  вас  є членом   Спілки, основне завдання якої – популяризація знань про іриси і про їх сортове різнманіття. І тут неабияку роль відіграють  ваші каталоги.  Саме вони мають бути   абеткою  для початківців, які  із захопленням подиху слідкують за вашими колекціями. А що ж отримують?  Із року в рік гуляють із списку в список неправильні назви, імена-інваліди, що навіть сам оригінатор не силі здогадатися, про що саме йде мова. В кінці кінців існує поняття захисту авторських прав і ніхто не гарантований від пов’язаних із цим неприємностей.

Тому  ПРОШУ  всіх членів УСІ, хто зараз готує до випуску свої каталоги, з усією серйозністю віднестися до цієї роботи, а саме: назва сорту має бути написана так і тільки так, як її написав автор. Всі сорти  зареєстровані в електронній базі даних AIS (IRIS ENCYCLOPEDIA (a wiki) of The American Iris Society   http://wiki.irises.org/)  ).  Назву там можна списати по буквах. Завжди можна звернутися і до реєстратора УСІ  І. Хороша  чи до Правління. Вам буде надана допомога з цього питання. По вітчизняних сортах звертайтеся безпосередньо до наших оригінаторів – членів  УСІ, які офіційно  реєструють свої  культивари.  Від помилки не застрахований ніхто, але мова йде про бажання уникати прикрих непорозумінь, щоб виглядати  не просто розповсюджувачем  півників, а достойно і авторитетно представляти Українську Спілку Ірису, членом якої ви є.

Дуже надіюсь на ваше розуміння і прошу в найближчі два тижні привести в порядок свої каталоги перед  їх розсилкою. Не будемо принижувати себе і свій маленький, але  дружний колектив ірисівників України.

ЗІ ЩИРОЮ ПОВАГОЮ ГОЛОВА ПРАВЛІННЯ УСІ.