I-а всеукраїнська виставка Високих борідкових ірисів.

28-30 травня 2010 року у Національному ботанічному саду ім. М.М. Гришка НАН України (НБС) відбулася І Всеукраїнська виставка борідкових ірисів. Ця подія очікувалася вже дуже давно, але реально  перші кроки було зроблено після того, як у березні 2010 року на з’їзді провідних ірисівників України було ухвалене рішення про створення ГРОМАДСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ “УКРАЇНСЬКА СПІЛКА ІРИСУ” (УСІ). Першим етапом діяльності спілки і стало проведення регулярних виставок ірисів на базі НБС ім. М.М. Гришка НАН України, який є колективним членом УСІ.

Також, слід зазначити, що того року НБС ім. М.М. Гришка НАН України відзначав свій 75-річний ювілей, і одним з етапів святкування цієї знаменної події було проведення даної виставки.

Минулої весни борідкові іриси порадували своїм прекрасним цвітінням. Виставка викликала величезний ажіотаж не тільки серед колекціонерів цієї незрівнянної квітки, але й серед звичайних киян і гостей нашої столиці. За два з половиною дні проведення виставки її відвідали близько 4 тисяч цінителів прекрасного.

Що стосується самого заходу, то на виставці було представлено більше 700 сучасних сортів Високих борідкових ірисів (близько 1000 експонатів) із семи колекцій із різних регіонів України. Найбільше представництво було Київської області. По-перше, це колекція Національного ботанічного саду ім. М.М. Гришка НАН України (куратор, к.б.н. Ю.В. Буйдін), які представили близько 100 сортів ірисів сучасної закордонної й вітчизняної селекції.

По-друге, чи не найбільший асортимент найновіших сортів ірисів провідних селекціонерів світу   був представлений виконавчим директором УСІ  О.Г. Монако із с. Хотов, Київської області, де він показав близько 150 суцвіть високих борідкових ірисів. Його колекція широко відома не лише в Україні, а й далеко за її межами. Саме завдяки йому наші ірисівники мають можливість поповнювати свої зібрання найкращими зарубіжними новинками. Також  слід відзначити  колекцію З.К. Глуменко із с. Мала Снітинка, Фастівського р-ну, Київської області, яка представила більше 100 сортів сучасних борідкових ірисів. З північної частини Київщини  свої рослини (близько 50 експонатів) привіз відомий ірисівник і гладіолусівник-любитель Самойленко І.Г.

Якістю зрізаних квітів найбільше вразила колекція родини Якименко із Чернігівської області. Колекціонери представили близько 150 культиварів високих борідкових ірисів різноманітної кольорової гами.

Полтавську область представила Голова Правління УКРАЇНСЬКОЇ СПІЛКИ ІРИСУ  Черногуз Алла Михайлівна. Серед її експонатів було близько 100 сортів як іноземної селекції, так і її власні зареєстровані сорти, і  сіянці, які проходять заключну оцінку. І нарешті, одним із  найбільших стендів був стенд селекціонера-ірисівника з м. Тернополя І.Я. Хороша. Він продемонстрував близько 150 сортів борідкових ірисів, більшість з яких власної селекції. Це як зареєстровані сорти, так і перспективні сіянці.

Сподіваємося, що такі виставки будуть регулярними, а це, у першу чергу, залежить від Вас, шановні ірисівники. Тому, користаючись із нагоди, запрошуємо всіх членів Спілки брати активну участь у діяльності УКРАЇНСЬКОЇ СПІЛКИ ІРИСУ і відповідно привозити свої квіти на наступні виставки.

Учасники та гості виставки: О.Монако, А.Черногуз, О.Трякіна, Л.Захарець.

Робочий момент – оформлення стенду (О.Монако).